Taras nad powierzchniami mieszkalnymi to taki ogromny w porównaniu z innymi balkon, który może być elementem mieszkania w apartamentowcu lub jednorodzinnego domu. Tego typu rozwiązane znacznie powiększa przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu i sprawia, że możemy sobie wręcz urządzić na nim małe podwórko.
Tarasy położone nad powierzchniami mieszkalnymi to nie tylko świeże powietrze, rośliny i dodatkowe miejsce do wypoczynku, ale również piękne widoki. W zależności, w jakim rejonie Polski czy świata jesteśmy możemy mieć widok na sporą część miasta z góry lub na piękną przyrodę. Taki taras ma jednak szczególne wymagania co do konserwacji i całego wyposażenia.
Najważniejsze aspekty przy budowaniu tarasu
Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową i termiczną, system sprawnego odprowadzania wody, wytrzymałą konstrukcję. Dzięki temu nie zaszkodzimy pomieszczeniom, które są niżej, ochronimy je przed wilgocią, grzybem, pleśnią czy nawet uszkodzeniem stropu. Pierwszym elementem, o którym powinniśmy pomyśleć, jest system drenażowy, który pozwala na odprowadzanie deszczówki, do której dołączamy warstwy odpowiedniej izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. Jego budowę rozpoczyna się od wykonania żelbetonowej konstrukcji spadkowej o spadku do 2%. To pozwoli wodzie deszczowej spłynąć z podłogi. Następnie należy zagruntować powierzchnię i obróbki blacharskie odpowiednią emulsją oraz położyć warstwę bitumiczną. Tak przygotowane podłoże będzie gotowe do położenia podkładu pod termoizolacyjne płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub styropianu, a także poliuretanu. Taka konstrukcja będzie chroniła pomieszczenie niżej od utraty ciepła, a także przed uszkodzeniami spowodowanymi różnicą temperatur. Na koniec na płytach należy wykonać 5-centymetrową warstwę z użyciem cementowego jastrychu dociskowego. Na tym etapie koniecznie trzeba pozostawić szczeliny dylatacyjne i uszczelnić np. kitem poliuretanowym. Na koniec należy wykonać hydroizolację na posadzce np. mikrozaprawą, czyli cienkowarstwową zaprawą uszczelniającą, dwuskładnikową żywicą lub jednoskładnikowy poliuretanowym klejem do płytek.
Barierki i balustrady
Taras znajdujący się nad powierzchniami mieszkalnymi wymaga nie tylko zabezpieczenia przed wodą, ale również przed wypadkiem. Na krawędziach tarasu musimy koniecznie zamontować balustrady, które uchronią przed ewentualnym wypadnięciem osoby przebywające na tarasie. To jak będą wyglądać nasze barierki, zależy od nas i od tego, czy np. mamy małe dzieci i psy. W mieszkaniach czy domach gdzie np. mieszkają również miniaturowe psy, czy niemowlaki należy zamocować barierki tak, aby nie miały u dołu szczeliny. Przy dzieciach warto zamontować takie, po których trudno będzie się wspinać. Materiał, z którego mogą być wykonane barierki, jest dowolny – mogą być drewniane, metalowe, szklane, szklano-drewniane, szklano-metalowe itp.
Zadaszenie na taras
Na dużych tarasach znajdujących się nad powierzchniami mieszkalnymi stosuje się częściowe zadaszenie z ewentualnym, mobilnym dodatkowym. Zadaszenie na taras w takich przypadkach najczęściej jest przedłużeniem głównego zadaszenia, które nie zakrywa całego tarasu. Takie postępowanie wynika z tego, że tarasy szczególnie te, które znajdują się w apartamentowcach, potrzebują przestrzeni, gdzie nie będzie cienia, chociażby żeby się poopalać lub postawić tam rośliny, które potrzebują silnego światła słonecznego. Dodatkowe zadaszenie na taras może być żaglem – bardzo modnym elementem wyposażenia, który wygląda dużo lepiej i nowocześniej od parasola.