Jak wybrać wannę dla osób starszych i niepełnosprawnych?

 

Łazienka to bardzo ważne miejsce w każdym zaciszu domowym. Jest to związane z załatwianiem w niej wszystkich podstawowych potrzeb fizjologicznych oraz relaksowaniem się. Właśnie z tego względu warto dowiedzieć się jak stworzyć łazienkę dla osoby starszej oraz niepełnosprawnej.

Czego nie może zabraknąć w takiej łazience?

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej oraz starszej musi posiadać szereg podstawowych urządzeń, które ułatwiają funkcjonowanie oraz wykonywanie podstawowych czynności. Osoby zdrowe nie zwracają na to uwagi, ale wanna z drzwiczkami oraz inne sprzęty zdecydowanie poprawiają jakość życia. Samo zaprojektowanie łazienki jest bardzo ważne, gdyż wszystko powinno ustawiać się pod odpowiednim kątem oraz we właściwej odległości.

W łazience osoby starszej i niepełnosprawnej musi znaleźć się wanna z drzwiczkami bądź szeroki prysznic, niska umywalka i wyposażenie toalety. Z kolei na ścianach należy przywiesić uchwyty, które umożliwiają podnoszenie się. Przystosowanie łazienki do potrzeb oraz możliwości osób starszych i niepełnosprawnych jest bardzo ważne, gdyż umożliwia im prowadzenie normalnego życia. Chodzi przede wszystkim o to, żeby osoby te były w stanie bez jakichkolwiek trudności udać się do toalety, załatwić się oraz umyć ręce. Wózek inwalidzki zajmuje sporo przestrzeni, dlatego pomieszczenie to musi być nie tylko duże, ale również szerokie. Normy informują nas, że wózek może obrócić się dopiero w pomieszczeniu, które przekracza 150 cm średnicy. Dlatego w łazience wszystko musi zostać dobrze wymierzone oraz dopasowane do gabarytów wózka.

Jak poustawiać sprzęty w łazience?

Elementy sanitarne, a wśród nich wanna z drzwiczkami muszą znaleźć się we właściwej odległości od siebie oraz pozostawić miejsce na wózek. Umywalka także musi mieć odpowiedni dostęp, gdyż to właśnie przy niej możliwe jest mycie rąk po załatwieniu się, mycie twarzy o poranku czy szczotkowanie zębów. Kiedy mowa o uchwytach, muszą się one znaleźć obowiązkowo obok toalety. Dzięki nim możliwa jest zmiana pozycji, czyli siadanie na sedesie. W związku z tym umywalka oraz wanna nie powinny znajdować się w bliskiej odległości od toalety, gdyż nie ma na nie miejsca.

Wanna z drzwiczkami również musi zostać odpowiednio zainstalowana. Chodzi to, żeby prześwit znajdujący się pomiędzy posadzką a dnem wanny był równy, albo większy od 12 cm. Jest to związane z tym, że podnośnik łazienkowy służy w wielu przypadkach i on również potrzebuje odpowiednią ilość miejsca. Z kolei, kiedy w łazience znajduje się prysznic nie może on mieć brodzika. Woda musi ściekać po podłodze bezpośrednio do odpływu. Takie stworzenie łazienki i budowa prysznica sprawia, że można bez problemu dostać się do niej, a także z niej wyjść. Wspomniany już wcześniej sedes musi znaleźć się we właściwej odległości od podłogi. Przesiadanie się z wózka na toaletę może być nieco problematyczne, dlatego odpowiednia wysokość to niezwykle ważny czynnik, którego nie sposób przeoczyć.

W wannie dla osób, które nie posiadają pełnej sprawności fizycznej powinny znaleźć się przede wszystkim siedziska prysznicowe, taborety oraz krzesła używane pod prysznicem, a także poręcze. Bez tych ostatnich nie można samodzielnie podnosić się oraz korzystać ze sprzętów zainstalowanych w omawianym pomieszczeniu. Jeszcze jeden bardzo ważny element to maty antypoślizgowe. Należy pokryć nimi jak największą powierzchnię podłogi, aby szansa na upadek została maksymalnie ograniczona.