Opieka nad osobą niepełnosprawną ruchowo to ciężka, ciągła praca, w której bardzo ciężko o urlop i możliwość faktycznego wypoczynku. Z tego powodu warto szukać rozwiązań, które pomogą nam w tych obowiązkach i zabezpieczą przed przeciążeniami. Jak przystosować mieszkanie do potrzeb niepełnosprawnego?
Określ możliwości i ograniczenia osoby niepełnosprawnej
Osoba z ograniczeniami ruchowymi oczywiście wymaga pewnych udogodnień, ale najczęściej chce pozostać możliwie długo i w jak największym zakresie samodzielna. Warto, wraz z nią i zajmującymi się z nią specjalistami, omówić różne możliwości i wybrać najdogodniejsze rozwiązania. Specjaliści z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji społecznej i zawodowej, a także przedstawiciele producentów sprzętu pomogą CI dobrać odpowiednie wyposażenie, podpowiedzą jak w przyszłości zrobić ewentualny remont. Śmiało może też ich zapytać o to, co będzie dalej, bo w zależności od schorzenia stan się może utrzymywać na tym samym poziomie lub pogarszać, co stopniowo będzie wymagało podejmowania kolejnych kroków przystosowawczych. Czasem wystarczą stosunkowo niewielkie zmiany i Twój podopieczny przez większość dnia będzie zupełnie samowystarczalny, dzięki Czemy Ty spokojnie wyjdziesz do pracy, czy zajmiesz się dziećmi lub domem. Wsparcie w uzyskaniu samodzielności jest bardzo istotne w przypadku wszelkich ograniczeń, nie tylko ze względu na zdjęcie z Ciebie części ogromnego ciężaru opieki, ale też dla samego niepełnosprawnego. Jego niezależność pozwoli mu się czuć bezpiecznym, pewnym siebie, a być może w razie konieczności również przekwalifikować i znaleźć zatrudnienie w nowym zawodzie lub zwyczajnie wyjść do ludzi i faktycznie żyć jak pełnoprawny członek społeczeństwa.
Wanna dla niepełnosprawnych – jak przystosować łazienkę?
Łazienka to pomieszczenie wymagające największych adaptacji, ale też takie, na dostosowaniu którego najbardziej zależy chorym. Samodzielność przy czynnościach higienicznych i toaletowych pozwala im zachować poczucie intymności i godności. Toaleta to miejsce, które wymaga dodatkowego wyposażenia szczególnie wtedy, gdy niepełnosprawny porusza się na wózka. Wtedy najczęściej należy w pobliżu zamontować odpowiednie poręczę, a przy ewentualnym remoncie postarać się zapewnić dojazd wózkiem od boku. Kąpiel to za to czynność, która może być sporym wyzwaniem nawet dla osób, które są zupełnie samodzielne w pozostałych czynnościach. O ile prysznic, zwłaszcza ten z odpływem w podłodze, to tak naprawdę kwestia przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, to wanna dla niepełnosprawnych może być prawdziwym utrapieniem. Jeżeli nie mamy możliwości przeprowadzenia remontu, to pozostaje nam zakup sprzętu pomocniczego, typu schodki, czy poręczę. Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez wanny, to warto generalnej zmianie wystroju łazienki warto rozważyć zakup dedykowanego sprzętu, który znacząco ułatwi samodzielną kąpiel osobie z ograniczeniami ruchowymi. Wanna dla niepełnosprawnych najczęściej występuje w wersji z drzwiami lub po prostu w formie podobnej do klasycznej, ale płytszej i nieco szerszej.
Zlikwiduj barierę piętra
Schody i duże różnice poziomów stanowią kolejny, duży problem w życiu niepełnosprawnych. Przeszkoda ta wbrew pozorom dotyczy nie Tylkach tych poruszających się na wózkach, ale również tych korzystających ze wsparcia kul. Bo jak tu sobie zanieść herbatę na górę, kiedy nie masz wolnej ręki? Jeżeli mamy możliwość powinniśmy zapewnić niepełnosprawnemu możliwość przebywanie na piętrze, które spełnia wszystkie jego wymogi i nie musi on prosić o pomoc w transporcie siebie lub jakiegoś przedmiotu. W przypadku gdy takie rozwiązanie jest nierealne zorganizujmy dzień tak, by po pobudce sprowadzić osobę chorą na piętro, gdzie cała rodzina funkcjonuje, ale też udostępnijmy miejsce na kanapie na wypadek potrzebnej drzemki, tak by niepełnosprawny w środku dnia nie musiał udawać się na inny poziom domu.