Jak rozwiązać problem wchodzenia do wanny?

Komfort korzystania z wanny w pierwszej kolejności zostaje ograniczony przez trudności związane z wejściem do niej. Problem ten dotyczy nie tylko osób starszych i przewlekle chorych, ale również ciężarnych lub po niedawnej operacji. Jak sobie poradzić z tym wyjątkowo wysokim progiem?

Pomoce łazienkowe – przystosuj starą wannę

Odpowiednio dobrane do potrzeb i ograniczeń pomoce łazienkowe mogą rozwiązać większość problemów z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny. Podstawową niedogodnością najczęściej jest wysokość wanny. Z samą wanną nic, poza wymianą, nie jesteśmy w stanie zrobić. Możemy natomiast zmniejszyć jej wysokość względną podstawiając pod brzeg coś w formie stopnia. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu przedmiotów, pamiętajmy jednak, że muszą spełniać kilka wymogów poza samą wysokością. Pierwszym z nich jest stabilność. Szeroko rozstawione i ogumowane nóż sprawią, że stołek nie będzie się chwiał, a jego duża powierzchnia pozwoli pewnie postawić na nim całą stopę. Drugą kwestią jest wytrzymałość. Może w przypadku drobniutkiej babci, nie mamy się czym martwić, to dobrze zbudowani mężczyźni mogą być zbyt dużym obciążeniem dla podnóżka do umywalki, z którego korzystają dzieci. Zawsze sparzajmy jaką wytrzymałość mają przedmioty, które chcemy zakupić. Dodatkiem do schodka powinien być uchwyt, który zapewni podparcie i pozwoli pewniej utrzymać równowagę. Taki uchwyt może być zamontowany na wannie, lub ścianie. Co ważne, nie jesteśmy skazani od razu na wiercenie dziur i montowanie go na stałe. Możemy zdecydować się na poręcz mocowaną za pomocą przyssawek, które prawidłowo założone trzymają się naprawdę mocno, a w każdej chwili można je przesunąć. Kolejnym problemem, z którym się trzeba zmierzyć, już i tak walcząc o utrzymanie równowagi podczas wchodzenia do wanny, są śliskie powierzchnie. Dno wanny i podłogę warto pokryć albo specjalnymi powłokami antypoślizgowymi, albo skorzystać z mat dostępnych w większości marketów. Pamiętajmy jednak, że takie maty długo leżące w wilgotnym środowisku szybko się zużywają. Koniecznie dbaj o ich czystość i nie dopuść do namnożenia drobnoustrojów w zakamarkach i wymieniaj ją odpowiednio często. Z wanny najczęściej korzysta kilka osób, które nierzadko myją się też w innych miejscach. Częsta wymiana maty zabezpieczy przed rozprzestrzenianiem się grzybicy stóp i paznokci.

Wanny z drzwiami – rozwiązanie na dłużej

Wanny z drzwiami, to rozwiązanie, które niestety wymaga remontu łazienki. Z drugiej strony zapewnia maksimum bezpieczeństwa, starcza na lata i sprawdzi się przy różnych ograniczeniach. Nie jest to wyjście najtańsze i najbardziej uniwersalne, ale jeżeli spodziewamy się stałych utrudnień w życiu z powodu pewnych ograniczeń ruchowych to warto w nie zainwestować. W takich przypadkach przechodzenie przez próg standardowej wanny jest nie tylko niewygodne, ale realnie zagraża bezpieczeństwu. Wanny z drzwiami jedną ze ścianek mają wyposażoną w panel na zawiasach, który zwyczajnie można otworzyć. Ich próg znajduje się często nawet niżej niż w brodzikach prysznicowych, co znacząco ułatwia wejście osobom mającym problem z uniesieniem nogi. Poza tym udogodnieniem taki sprzęt oferuje to samo co ten spotykany wszędzie. Mamy możliwość leżenia w ciepłej wodzie przez dłuższy czas. Po zamontowaniu parawanu nawannowego spokojnie możemy wziąć szybki, poranny prysznic. Dodatkowo, ponieważ są to wanny mające spełniać specjalne wymagania i nierzadko funkcje lecznicze, większość producentów daje możliwość dołączenia opcji hydromasażu, co jest nieocenione po całym dniu ciężkiej pracy.