Wielu Polaków decyduje się wyjechać poza granice kraju w poszukiwaniu lepszej pracy. Część chce też po prostu zmienić swoje życie i zacząć od nowa, ale w innym państwie. Częstym kierunkiem emigracji są Niemcy. Jednym z powodów jest fakt, że to jeden z naszych najbliższych sąsiadów. Nie da się też ukryć, że warunki życia są tam zupełnie inne niż w Polsce.
Praca w Niemczech: marzenie czy jednak niekoniecznie?
Jak jest jednak naprawdę i czy praca w Niemczech faktycznie jest aż tak opłacalna, jak mogłoby to wynikać z powszechnego przeświadczenia? Odpowiedź brzmi jak zawsze – to zależy. Z jednej strony jest wiele osób, które wyjeżdżają do Niemiec na specjalistyczne kontrakty. Przykładem mogą być chociażby lekarze, pielęgniarki, ale także inżynierowie, architekci czy specjaliści IT. Osoby pracujące w takich zawodach niewątpliwie mogą liczyć nie tylko na dużą wypłatę, ale także na mnóstwo benefitów (nie tylko tych płacowych). Oczywiście muszą jednak biegle posługiwać się językiem obcym; najczęściej niemieckim, chociaż duże korporacje międzynarodowe dopuszczają możliwość komunikacji z pracownikiem w języku angielskim.
Problem polega jednak na tym, że nie dla wszystkich Polaków praca w Niemczech to praca na stanowisku specjalisty. Bardzo dużo rodaków wyjeżdża do Niemiec do prostych prac (obsługa klienta, praca w gastronomii, praca na produkcji). Mimo to nie da się ukryć, że zarobki są dalej znacznie większe niż w Polsce. Należy jednak pamiętać o tym, że także koszty utrzymania w Niemczech są znacznie wyższe niż w naszym kraju.
Sezonowa praca w Niemczech: optymalne rozwiązanie
Z tego względu optymalnym rozwiązaniem wydaje się sezonowa praca w Niemczech. Dzięki temu Polacy (zwłaszcza młodzi) są w stanie w krótkim okresie czasu zarobić sporo pieniędzy, podczas gdy koszty zakwaterowania i wyżywienia na ogół pokrywa pracodawca. To zatem dobry sposób na podreperowanie domowego budżetu lub zdobycie środków finansowych na większe wydatki (np. ślub, remont, kupno mieszkania).