Jak dbać o zestawy garnków?

Nawet najtrwalsze czy efektowne zestawy garnków tracą swój atrakcyjny wygląd, jak i cenne właściwości, gdy nie są właściwie użytkowane, odpowiednio pielęgnowane czy przechowywane. Wbrew pozorom każda z tych kwestii jest równie ważna. Wyposażenie domu w garnki nie kończy się na ich wykorzystywaniu podczas gotowania. Jak o nie zadbać? Jak właściwe używać i myć garnki?

Dlaczego warto dbać o zestawy garnków?

Zestawy garnków to produkty, które są inwestycją na przyszłość. W końcu takich naczyń nie kupuje się codziennie ani co tydzień, dlatego ich użytkowanie niezaprzeczalnie łączy się z przynajmniej kilkuletnim użytkowaniem. Niestety na ogół wyposażenie domu niszczy się pod wpływem częstego używania. Kluczem do zachowania dobrego wyglądu, jak i właściwości garnków mimo ich codziennej eksploatacji jest postępowanie zgodnie z zasadami właściwego użytkowania, pielęgnacji oraz przechowywania. Kierując się takimi poradami, można skutecznie wydłużyć żywotność garnków, a tym samym ograniczyć domowe wydatki na rzecz nowego sprzętu kuchennego.

Zestawy garnków – jak je właściwe używać?

Sposób, w jaki wykorzystuje się zestawy garnków podczas gotowania, należy dobrać do materiału, z jakiego są wykonane. Przykładowo w przypadku naczyń z powłoką nieprzywieralną lub emaliowanych, powinno się całkowicie zrezygnować z metalowych akcesoriów do mieszania czy nakładania, na rzecz tych wykonanych z drewna, czy silikonu. Narzędzia wykonane z metalu mogą naruszyć ich delikatną powierzchnię, która traci swoje właściwości. W naczyniach emaliowanych nieumiejętne używanie akcesoriów, jak i częste uderzenia mogą powodować odprysk emalii, co w rezultacie sprawia, że nie nadaje się już do kontaktu z żywnością. Ważne jest również to, aby nie narażać ich na gwałtowne zmiany temperatury, np. przenosząc z lodówki prosto na palnik kuchenki, co może prowadzić do pojawienia się pęknięć. Należy też dopasować ilość przygotowanego jedzenia do wielkości garnka czy patelni, ponieważ warstwa nieprzywieralna, która się niepotrzebnie nagrzewa, ulega niszczeniu. Z tego względu smażenie bez tłuszczu nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości – zawsze trzeba użyć choćby minimalnej jego ilości np. przed włączeniem palnika, nakładając niewielką warstwę ręcznikiem papierowym. Z kolei zestawy garnków ze stali zawsze wymagają użycia tłuszczu i są narażone na opalanie. W przypadku kuchenek gazowych wynika to z niedostosowania palnika do wielkości naczynia. Gdy płomień jest za duży, może opalić jego boki, a nawet stopić uchwyty, jeśli są wykonane z tworzywa sztucznego.

Jak czyścić zestawy garnków?

Jeśli chodzi o mycie garnków, te z delikatną powierzchnią wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Naczynia wykonane ze stali nie są podatne na zarysowania, dlatego można je czyścić gąbką, jak i myć w zmywarce. Przy garnkach emaliowanych lub z powłoką non-stick nigdy nie wolno używać ostrych drapaków. Najlepiej myć je ręcznie z użyciem ciepłej wody. W przypadku powłoki non-stick należy też unikać wlewania zimnej lub gorącej wody do jeszcze ciepłego naczynia, ponieważ wcale nie ułatwi to mycia, a jednocześnie wpływa niekorzystnie na jakość naczynia. Zestawy garnków z powierzchnią nieprzywieralna lub emaliowane, które są mocno zabrudzone lub w ich środku znajduje się przypalona potrawa, należy zalać letnią wodą i delikatnie podgrzewając, mieszać drewnianą łyżką do usunięcia zaschniętych pozostałości jedzenia.

Jak właściwie przechowywać zestawy garnków?

Ciężko sobie wyobrazić kuchnię, w której każdy garnek leży obok siebie. Na ogół jedno naczynie jest wsadzone w drugie. O ile w przypadku garnków ze stali nie jest to większy problem, przechowując w ten sposób modele z powłoką non-stick lub emaliowane można szybko uszkodzić. Wystarczy zadbać o to, aby naczynia włożone jedno z drugie nie stykały się dnem. Ponadto warto zastosować specjalne wkłady filcowe, bawełniane ścierki, a nawet zwykły ręcznik papierowy, aby oddzielić od siebie garnki czy patelnie. Pomocne w przechowywaniu są również maty silikonowe, które zabezpieczają dno naczyń przed uderzeniami, zarysowaniami, a nawet odpryskami delikatnej emalii.