Dlaczego warto wspierać zainteresowanie dzieci sportem

Przyklejeni wręcz do szklanych ekranów komputerów i telefonów. Coraz częściej zmagający się z nadwagą i ryzykiem otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych. Młodzi ludzi i ich złe nawyki to wynik tego, w jakich wartościach wychowywane są dzieci. Dlaczego warto zaszczepić w nich miłość do sportu?

Aktywność fizyczna od najmłodszych lat

Sport, odpowiednio dobrany, właściwie wykonywany, przynosi mnóstwo korzyści. Powiedzenie, że sport to zdrowie to sama prawda, ale mieści się w tym znacznie więcej atutów. Najmłodsi, którzy mają okazję zakosztować w rozmaitych dyscyplinach sportowych, poznają własne możliwości i pokonują ograniczenia. Zdobywają pewność siebie, która przydaje się w późniejszym, dorosłym życiu prywatnym, ale i zawodowym.

Biorąc pod uwagę aspekty zdrowotne, to przede wszystkim ochrona przed nadwagą, otyłością i innymi chorobami cywilizacyjnymi. Dzieci, które interesują się sportem, podejmując zatem aktywność fizyczną często w różnych warunkach pogodowych, są sprawniejsze i mają silniejszy układ odpornościowy. Są również szczęśliwsze, bo ruch wpływa na wzmożoną produkcję endorfin – hormonów szczęścia.

Psychologia sportu dla najmłodszych

Psychologia sportu, czyli zbiór technik, zasad i teorii, które między innymi mają wpływ na poprawę osiąganych wyników, jest równie ważna u dzieci. To one ucząc się zdrowej rywalizacji, rozwijają kompetencje niezbędne w późniejszym życiu. Uczą się nie tylko właściwie pojmować sukcesy, ale i radzić sobie z porażkami, przekuwając je w cenne lekcje.

Psychologia sportu to kwestia w dużej mierze poświęcenia czasu na pracę umysłową. Wzmacnianie pewności siebie, motywowanie, odkrywanie ukrytych głęboko umiejętności i talentów, które są w każdym z nas, także w dzieciach. Najmłodsi uprawiając sport, ale i wtedy, gdy trenują pod okiem wykwalifikowanych osób, pracują nie tylko nad swoim ciałem. Czują się bardziej wartościowi, lepiej radzą sobie w towarzystwie. Potrafią działać samodzielnie i w grupie.

Sport to mnóstwo zalet, dlatego zachęta do szukania ulubionej dyscypliny i odciągnięcie dzieci od komputerów czy telefonów, to bardzo ważny aspekt. Wpisując w swoją wyszukiwarkę hasło 'psychologia sportu’, warto zapoznać się z ciekawymi artykułami i książkami, a następnie przekonać, że sport to znacznie więcej niż trenowanie ciała.