Czy dzianina bawełniana jest bezpieczna dla malucha?

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze ubranka dla dzieci są z naturalnych włókien. Czy rzeczywiście metka 100% cotton zapewnia komfort noszenia Twojemu dziecku? Z czego może wynikać problem bawełnianego ubranka? Jak wybierać najlepsze materiały?

Skąd się bierze bawełna?

Bawełna to cała grupa roślin, które pod postacią krzewów, drzew i roślin zielnych rosną praktycznie na całym świecie. 5 gatunków ma ogromne znaczenie ekonomiczne, ponieważ ich włókna są najpopularniejszym surowcem do wyrobu materiałów bawełnianych. Poza produkcją tekstylną całą roślinę eksploatuje się do granic możliwości. Z bawełny wytwarza się olej wykorzystywany do produkcji m.in. margaryny, świec, mydeł, kosmetyków itp. Po oddzieleniu włókien i nasion, reszta zostaje wykorzystana w formie paszy dla zwierząt lub jako nawóz. Jeżeli chodzi o tekstylia to długie włókna znajdziesz w ubraniach, a krótsze w wacie, wacikach kosmetycznych, czy papierze.

Jakiej obróbce podlega bawełna?

Tak szerokie wykorzystanie bawełny spowodowało, że jej produkcja to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu, ale też obciążona wieloma niekorzystnymi czynnikami. Już na etapie samej hodowli roślin w celu przyspieszenia wzrostu oraz zabezpieczenia ich przed pasożytami spryskuje się je olbrzymią ilością herbicydów, pestycydów i defoliantów. Przez te środki produkcja bawełny jest jedną z silniej zanieczyszczających środowisko działalności człowieka. Wiele z tych substancji ma udowodnione działanie kancerogenne, a dodatkowo wywołujące choroby roślin organizmy szybko się na nie uodparniają, w związku z czym często są zmieniane na takie o silniejszym i szerszym spektrum działania. Dodatkowo tkaninę bawełnianą kojarzymy z śnieżną bielą i miękkością. Tymczasem naturalne włókno bawełnianie wygląda na lekko brudne, o nierównym kolorze, jest też szorstkie. W celu nadania mu pożądanych właściwości materiały są chemicznie wybielane i zmiękczane, co jak się domyślasz, może nie wpłynąć korzystnie na skórę Twojego dziecka.

Producent dzianin korzysta z niebezpiecznych materiałów?

Choć bawełna to jeden z najczęściej polecanych materiałów do produkcji ubranek dla dzieci, to obecnie trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Włókno bawełniane od wieków było używane do produkcji tekstyliów, a wraz z postępem cywilizacyjnym i technologicznym niestety zostało mocno uprzemysłowione. Obecnie produkcja bawełny jest uznana za jedną z najbardziej brutalnych i nieczystych gałęzi przemysłu. Producent dzianin, który chce zapewnić swoim odbiorcom najwyższą jakoś produktu powinien zainteresować się uzyskaniem odpowiednich certyfikatów. Nie wszystkie z nich są obowiązkowe, a wiele z nich to bardziej papier wydawany z odpowiednią opłatę, niż faktycznie rzetelne poświadczenie o ich jakości. Są jednak certyfikaty, które wydają niezależne stowarzyszenia i ma je większość produktów legalnie sprzedawanych na terenie UE i na tych się opieraj. Poza samym materiałem niebezpieczeństwo danego ubranka może wynikać ze sposobu w jaki daną bawełnę obrobiono. Trujące i alergizujące mogą być choćby barwniki użyte do koloryzacji materiału lub zrobienia nadruku na nim. Producent dzianin, czy już bezpośrednio potem wytwórca ubranek dziecięcych powinni zwrócić uwagę na to jakich sprzętów, półfabrykatów, tuszy itp. używają ich dostawcy i podwykonawcy. Czy Ty jako konsument masz jakiś wpływ na to czy wybierzesz bezpieczne ubranko, czy nie? Niestety, ale prawda jest taka, że raczej niewiele możesz zrobić. Producenci mający certyfikat podlegają niespodziewanym kontrolą, ale po pierwsze nie mamy jak sprawdzić jak te inspekcje przebiegają ,a po drugie nie są one regularnie przeprowadzane na każdej partii, więc pewne nieprawidłowości mogą umknąć. Warto się oprzeć na sprawdzonych sklepach i opiniach innych rodziców. Jeżeli sporo osób twierdzi, że produkty od kogoś dziwnie pachną, pojawiają się po nich wysypki, czy drapią to może warto poszukać czegoś innego co spełni tę samą rolę.